Odzyskiwanie długów

Windykacja polubowna

Windykacja polubowna - miękka metoda windykacji

windykacja polubowna

Windykacja polubowna i inne jej rodzaje

Różne są przyczyny popadnięcia w tarapaty finansowe. Niezależnie od powodu, zazwyczaj dochodzi do sytuacji, w której osoba zaciąga zobowiązanie, którego następnie nie jest w stanie spłacić. Czasem przyczyny utraty płynności finansowej powstają dopiero po udzieleniu pożyczki lub kredytu. Jednym z powodów może być utrata pracy.Bez względu na powód z jakiego jesteśmy windykowani najlepszym jej dla nas sposobem będzie windykacja polubowna.

Czym jest windykacja

Windykacja to inaczej odzyskiwanie należności na swoją rzecz lub na zlecenie konkretnego podmiotu. Wywodzi się od łacińskiego słowa vindicatio, oznaczającego zemstę. Tłumaczone jest także jako obrona konieczna lub dochodzenie roszczeń.

Rodzaje windykacji

Skuteczna windykacja zależy od przyjęcia określonej metody. Inaczej należy podjeść do krótkiej zwłoki w zapłacie raty kredytu, kiedy dłużnikowi zdarza się po raz pierwszy. Inaczej z kolei, kiedy dłużnik notorycznie opóźnia się z płatnością. Jeszcze inaczej, kiedy powzięta zostanie wiadomość, że upłynnia swój majątek. Możemy ją podzielić na: miękką i twardą. Pierwsza z nich charakteryzuje się łagodnym podejściem do dłużnika. Rozpoczyna się od telefonicznego lub pisemnego upomnienia. Jeżeli nie przynosi to zamierzonego rezultatu może dojść do wizyty terenowej.

Kiedy windykacja polubowna nie zda egzaminu, wówczas wierzyciel, firma windykacyjna - wytacza cięższe działa. Od próśb przechodzi do czynów. Może wówczas wpisać dłużnika do rejestru dłużnika lub podobnych zbiorów danych funkcjonujących w oparciu o ustawę o wymianie i udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Jeśli to nie pomoże sprawa kierowana jest do sądu. Po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia zaopatrzonego w klauzulę wykonalności - tytuł wykonawczy trafia do komornika. Dłużnik nie ma już wówczas dużego pola manewru. Ponosi więc dodatkowe koszty, których uniknąłby, gdyby na bieżąco regulował swoje zobowiązania.

Cel windykacji

Celem windykacji w pierwszej kolejności winno być dojście do ugody z dłużnikiem. Czas bywa cenniejszy niż oczekiwanie na załatwienie sprawy w sądzie, co może trwać latami. Szczególnie, że postępowanie sądowe wiąże się z usługami, jakie świadczy adwokat Malbork. Najczęściej konieczne jest pokrycie jego kosztów oraz sprawy sądowej z góry. Dopiero później możliwe jest odzyskanie tych pieniędzy od dłużnika.

windykacja polubownaodzyskiwanie należnościskuteczna windykacjafirma windykacyjna krakówadwokat Malbork

Powiązane wpisy

Firma windykacyjna

Firma windykacyjna pomoże odzyskać należności

Prawnik Malbork w odzyskiwaniu długów

Czy prawnik Malbork może pomóc firmie odzyskać długi?